جستجوی پتنت

سایت اختراعات همه مخترعین ، چه در ایران و چه در خارج از کشور ، می توانند از مزایای بسیاری پس از ثبت اختراع برخوردار شوند. از آنجا که اختراع اساس و نتیجه افکار و تفکرات ذهن مخترع است ، بنابراین حقوق مربوط به مخترع که فقط پس از اختراع قابل مشاهده است ، رعایت می شود. البته باید توجه داشت که همه اختراعات قابل ثبت نیستند و هر اختراع برای ثبت باید شرایط خاصی را داشته باشد. یکی از اصلی ترین شرایط ثبت اختراع ، تازگی اختراع است. این بدان معنی است که اختراع شما قبلاً توسط شخص دیگری ثبت نشده است و مخترع باید جدید بودن اختراع خود را اثبات کند. این امر جستجوی حق ثبت اختراع را ایجاد می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر تشخیص کپی بودن مقاله در مورد حق ثبت اختراع ، شرایط آنها سایت اختراعات، مزایای درخواست ثبت اختراع و مراحل مربوط به آن ، به ادامه مطلب بروید.

حق ثبت اختراع چیست و چه نیازهایی دارد؟
مخترعین می توانند با ثبت اختراع ثبت شده در اداره ثبت اختراع از حقوق مهمی که برای آنها ارزشمند است برخوردار شوند. قوانین ایران اهمیت ویژه ای به قوانین مالکیت معنوی می دهد و آنها را بسیار جدی اعمال می کند. به طور کلی مخترعین پس از ثبت اختراع دو حق مهم دریافت می کنند. اولین مورد ، دارایی فکری اختراع است که همیشه آلوده خواهد بود و همیشه نام مخترع اختراع خواهد بود ، مگر اینکه سایت اختراعات مخترع کتباً بخواهد نام او در اختراع قید شود. مورد دوم حق ماهوی یک اختراع است که بسته به نوع اختراع ممکن است 10 ، 15 و 20 سال اعتبار داشته باشد. حق ماهوی اعتبار قابل انتقال است و مخترع می تواند حق بهره برداری از اختراع را با پرداخت هزینه به دیگران انتقال دهد.

باید بدانید که حق ثبت اختراع چندان ساده نیست و از شرایط خاصی برخوردار است. سه شرط اصلی سایت اختراعات برای ثبت اختراع ثبت شده و مخترعین برای استفاده از حقوق و مزایای حق ثبت اختراع به شرح زیر است:

نوآوری: این بدان معناست که اختراع نباید برای شخصی که دارای سطح نرمال دانش ایران کتاب در مورد اختراع است آشکار باشد.
تازگی: این اختراع نباید قبلاً توسط شخص دیگری ثبت شده باشد. مخترع پس از گرفتن حق ثبت اختراع باید ثابت کند که اختراع وی ابتکاری است و قبلاً ثبت نشده است.
سودمندی: این اختراع باید در صنعت قابل اجرا باشد و باید سودآور سایت اختراعات باشد.

ثبت اختراعات را جستجو کنید

اهمیت تقاضای حق ثبت اختراع
همانطور که قبلاً ذکر شد ، یکی از مهمترین موارد قبل از اقدام به ثبت اختراع ، ثبت اختراع است. زیرا اختراعاتی که قبلاً ثبت شده اند قابل ثبت نیستند. جستجوی حق ثبت اختراع روند ثبت اختراع شما را کوتاه و آسان می کند.

تولید یک اختراع خود مراحل دشوار و پیچیده ای دارد. اگر سایت اختراعات شخصی بعد از ثبت اختراع متوجه شود که این اختراع توسط شخص دیگری ثبت شده است ، می تواند از ورود به یک پروسه ثبت اختراع طولانی و دشوار جلوگیری کند.

برخی از مردم بر این باورند که تنها با جستجوی بازار می توانند از وجود حق ثبت اختراع خاص اطمینان حاصل کنند. اگر تنها این کافی نیست ، افراد باید از طریق سیستم به دنبال حق ثبت اختراع باشند. زیرا تعداد زیادی از اختراعات ثبت شده اند اما وارد مراحل تولید انبوه نشده اند.

مراحل جستجوی حق ثبت اختراع
برای درخواست یک اختراع خاص در ایران ، باید از طریق موتور جستجوی ثبت اختراع که دانلود کتاب های زبان انگلیسی تحت نظارت اداره کل مالکیت صنعتی است ، اقدام کنید.

برای این کار ابتدا باید به وب سایت مرکز مالکیت معنوی در کشور به آدرس http://iripo.ssaa.ir/ بروید. سپس کتابراه، در بخش “موجودی” سایت ، در بخش “اختراعات” گزینه “جستجو در پایگاه داده” را انتخاب کنید.

در این بخش به صفحه ای می روید که در آن فرم وجود دارد به نام “جستجوی ثبت اختراع”. با وارد کردن بخشی از عنوان اختراع و کلمات کلیدی مربوط به اختراع ، می توانید دریابید که آیا یک اختراع خاص ثبت گرامرلی شده است یا خیر.

با استفاده از این فرم ، می توانید با داشتن شماره ثبت اختراع یا شماره اعلامیه ، در صورت ثبت نام در پایگاه داده سیستم ، به اطلاعات خاص ثبت اختراع دسترسی مستقیم داشته باشید. این پایگاه داده به طور مداوم توسط اداره ثبت اختراع به روز می شود و اختراعات جدیدی در آن قرار می گیرد.

روش دیگر برای جستجوی حق ثبت اختراع ، که در خارج از ایران معمول است ، موتورهای جستجو برای ثبت اختراع است. یکی از اصلی ترین مزایای جستجوی حق ثبت اختراع گوگل ، محیط کاربرپسند آن است. برای استعلام اختراعات از طریق این پایگاه داده سایت اختراعات می توانید به دو وب سایت زیر بروید:

http://www.google.com/patents

http://www.freepatentsonline.com

برای بدست آوردن بهترین نتیجه در جستجوی خود ، کلمات کلیدی مختلفی سایت up to date را امتحان کنید.

مزایای ثبت اختراع
پس از ثبت اختراع ، می توانید با پر کردن فرم ثبت اختراع ، درخواست ثبت اختراع خود را بدهید. همانطور که قبلا ذکر شد ، حق ثبت اختراع دارای دو حق بسیار مهم مخترع است. اولین قانون معنوی است.