پرسشنامه های آنلاین چه کاربردی دارند؟ استفاده از پرسشنامه های آنلاین چه مزیت هایی نسبت به پرسشنامه های کاغذی دارند؟ چگونه میتوان یک پرسشنامه آنلاین خوب ساخت؟ ویژگی های یک سامانه ساخت پرسشنامه آنلاین چیست؟

 شما می توانید از پرسشنامه ها جهت کارهای تحقیقاتی، آزمون های آنلاین و یا نظرسنجی برای بهبود کسب و کار خود استفاده کنید.

 1)تحقیقات میدانی و تخصصی: شما برای تحقیقات میدانی در زمینه های مختلف نیاز به بررسی یک جامعه آماری به عنوان جامعه هدف دارید.

 بعد از انتخاب جامعه هدف با تنوع افراد مختلف نوبت به طرح پرسش هایی متناسب با موضوع مورد تحقیق و چاپ آن می رسد که در مرحله بعد باید از جامعه هدف بخواهید با دقت به پرسشنامه شما پاسخ دهند و سپس با وارد کردن اطلاعات جمع آوری شده به سیستم به بررسی نتایج بپردازید.

امروزه پرسشنامه های آنلاین مزیت های زیادی را نسبت به پرسشنامه کاغذی برای شما به ارمغان آورده اند که به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.

الف) صرفه جویی در وقت و هزینه چاپ کاغذ: با وجود پرسشنامه های آنلاین ،شما دیگر نیازی به چاپ پرسشنامه و صرف زمان طولانی برای پخش آن در سطح جامعه ندارید.

 ب) درصد خطای پایین: از دیگر مزیت های پرسشنامه آنلاین نسبت به کاغذی درصد خطای تقریبا صفر آن است.

در وارد کردن اطلاعات پرسشنامه های کاغذی به سیستم احتمال خطای انسانی به دلیل خستگی وجود دارد ولی در پرسشنامه آنلاین اطلاعات به طور مستقیم به دیتابیس منتقل شده و ارزیابی می شود.

ج) تنوع جامعه آماری: در استفاده از پرسشنامه کاغذی، شما تنها میتوانید در سطح منطقه یا شهر خود به پخش آن بپردازید ولی استفاده از پرسشنامه آنلاین این امکان را برای شما فراهم می کند که نه تنها شهر خود بلکه در شهرهای دیگر کشور و یا حتی در کشورهای دیگر جامعه آماری تشکیل دهید.

هرچه تنوع جامعه آماری شما بیشتر باشد نتایج تحقیقات شما مستند و قابل اعتماد تر خواهد بود.

2) آزمون های آنلاین: استفاده از پرسشنامه آنلاین می تواند جایگزین مناسبی برای آزمون های حضوری باشند.

شما با برگزاری آزمون آنلاین دیگر نیازی به چاپ برگه امتحانی و صرف وقت برای تصحیح آنها ندارید. همچنین دانش آموزان و دانشجویان شما می توانند در همان لحظه اتمام آزمون نتایج را مشاهده کنند.

 3) نظرسنجی: شما همچنین برای اطلاع از رضایت مشتریان خود و ارتقا کسب و کارتان می توانید با طراحی یک پرسشنامه آنلاین و اشتراک لینک آن در گروه های اجتماعی و سایت ها، بدون صرف وقت و هزینه بالا، سطح میزان رضایتمندی در یک جامعه هدف بزرگ را مورد بررسی قرار دهید.

تحلیل یک پرسشنامه ی آنلاین مناسب

شیوه تحلیل یک پرسشنامه ی آنلاین مناسب با توجه به نرم افزار مورد استفاده متفاوت است.

 قدم اول برای تحلیل یک پرسشنامه، چگونگی ورود داده‌ها و اطلاعات در نرم‌افزار SPSS می باشد.

 پس از ورود اطلاعات به نرم افزار نوبت به بررسی صحت اطلاعات ورودی و آماده‌سازی داده‌ها برای تحلیل می رسد که این مرحله، قدم دوم در یک طرح تحقیق آماری محسوب می شود.

قدم سوم، محاسبات و استنباط آماری جهت انجام تحلیل پرسشنامه است و در آخر نیز گزارشی جهت جمع بندی تهیه شده و به صورت نتایج حاصله به نمایش گذاشته می شود.

 در تحلیل یک پرسشنامه آنلاین بهتر است از داده های کمی استفاده کنید و در صورتی که پاسخ های پرسشنامه کیفی هستند با در نظر گرفتن متغیر، آنها را به داده های کمی تبدیل کنید.

 نرم افزار های مختلف با تبدیل داده های کمی شما به جدول و نمودار می توانند سرعت تحلیل نتایج را بالا ببرند.

 ایجاد دسته بندی مطالب می تواند در سرعت تحلیل نتایج و جمع بندی کمک شایانی کند.

 با ذخیره نتایج هر پرسشنامه آنلاین در طول زمان می توانید به نمودار میزان پیشرفت آنها دسترسی داشته باشید که این مورد در آزمون های آنلاین برای بررسی روند رشد دانش آموزان و یا دانشجویان کاربرد بسزایی دارد.

بهترین سامانه ی ساخت یک پرسشنامه ی آنلاین

برای ساخت یک پرسشنامه ی آنلاین سامانه های مختلفی طراحی و عرضه شده اند که با توجه به نوع پرسشنامه مورد استفاده و امکانات مورد نیاز خود می توانید بهترین سامانه را انتخاب نمایید.

پرسال ،سامانه جامع ساخت یک پرسشنامه ی آنلاین مناسب با ویژگی های منحصر به فرد است که در زیر به چند مورد از آنها اشاره می کنیم. 1

) تنوع در طرح انواع سوال و امکان شرط گذاری بر روی سوالات.

 2) امکان اشتراک لینک با پلتفرم های مختلف.

 3) ارائه خروجی داده ها به صورت فایل اکسل و با نمایش جدول و نمودار و امکان مقایسه چند داده به صورت همزمان.

 4) امکان ضبط صدای کاربران در پاسخ به هر سوال.

 5) تجزیه و تحلیل داده ها از مرحله ساخت پرسشنامه تا ورود اطلاعات به نرم افزار و تحلیل آنها با استفاده از نرم افزار های spss، لیزرل LISREL، و ایموس AMOS جهت تحقیقات دانشگاهی و استفاده در نظرسنجی ها.

 6) دارا بودن اپلیکیشن اندروید برای دسترسی آسان.

 7) امکان آپلود عکس برای سوالات طراحی شده.

 8) امکان تحلیل داده های کمی، کیفی و چند پرسشنامه در شیت های جداگانه و ارائه به صورت فایل اکسل و ده ها امکانات دیگر را می توانید با پرسال تجربه کنید.

 

منبع