هشت دلیل عالی بودن آبراهام لینکلن در لوازم شنا و تفریحات آبی

مراکز تفریحی مشهد اولین چیزی نیست که با شنیدن اسم این شهر به ذهن شما برسد چرا که شهر مشهد به مکان های زیارتی

توسط مدیر سایت در 7 اردیبهشت 1402

مراکز تفریحی مشهد اولین چیزی نیست که با شنیدن اسم این شهر به ذهن شما برسد چرا که شهر مشهد به مکان های زیارتی و به خصوص حرم امام رضا شهرت دارد. به نظر می رسد این برج آرامگاه بوده ولی مشخص نیست فرد مدفون در آن چه کسی است. برای سفر به مشهد و بازدید از جاهای دیدنی آن راه های زیادی پیش روی گردشگران است. بنای اصلی مسجد گوهرشاد که از مهمترین جاهای دیدنی مشهد به شمار می رود، چهار ایوانی است که از یک سو به ضریح مطهر وصل می شود و از سوی دیگر به صحن قدس و بست طوسی منتهی به صحن جامع رضوی می رسد. از شرق با مغازه ها پیوند خورده، از یک سو به کارگاه سنگ بری می رسد و از سوی دیگر به بازار وصل می شود. گوهرشاد و ندیمه اش دو بانوی خیری هستند که یادگارهای با ارزشی از خود در مشهد و آن هم در حرم مطهر به جای گذاشته اند. شاید قبل از تشرف به حرم سر در این مدرسه و مقرنس هایش زیبای ایوان ورودی اش به چشمتان خورده باشد ولی ساده از کنار آن گذشته باشید. بزرگسالان و کودکان باید از وسایل تفریحی مخصوص به خود استفاده کنند.

با استفاده از کفی شنا فشار زیادی به مفاصل شما وارد می شود که همین فشار به قوی تر شدن مفاصل شما کمک زیادی می کند. از جانب غرب جزو طرح توسعه حرم امام رضاست. شیخ بهایی شاعر، حکیم، دانشمند، مورخ، ریاضیدان ایرانی و از شیعیان با وفای امام علی (ع) بودهاند. مسجد گوهرشاد یادگار بانوی خیر و همسر شاهرخ میرزای تیموری از بانوان درگاه تیموری است. از پنجره داخل صحن گوهرشاد ضریح نمایان است. به همین دلیل کودکان و افراد مسنتر هم میتوانند از آن لذت ببرند. نمای داخلی با کاشیکاری تزئین شده و بر روی آن ها کتیبه هایی به چشم می خورد. درست زیر گنبد محفظه ای شبیه به پنجره به چشم می خورد که به نظر می رسد به عنوان محل دیده بانی کاربرد داشته است. پیش از آن ارمنیان کلیسایی در کنار گنبد سبز داشتند. این گنبد مخروطی به صورت ردیف های دو تایی کاشی و آجر به صورت یک در میان به کار رفته اند و جلوه بسیار زیبایی به بنا داده اند. در این پارک آبی آموزش شنا به دو صورت عمومی و خصوصی ارائه میشود. این مدرسه حکایت از اهمیت علم و آموزش در شهر مشهد در دوره صفویه دارد.

این استخر کلاس های خصوصی و آموزش های گروهی برای شنا را در اختیار شما قرار می دهد و در زمان شنا نیز مراقب اوضاع شما هستند. یک ایوان بزرگ و بلند بالا در حیاط قرار گرفته و در دو طرف آن دو ایوان کوچک به اندازه نصف ایوان بزرگ ساخته شده اند. مقبره این عالم بزرگ در رواق شیخ بهایی حرم واقع شده و کتیبههای زیبای خطاطی و اطلاعاتی درباره شیخ بهایی در این رواق وجود دارد که گردشگران را به سوی خود جذب میکند و به یکی از دیدنی های مشهد تبدیل شده راسوی شناور است. نمایشگاه شهر فرنگ در بوستان کوهسنگی درست روبروی استخر بزرگ و قدیمی پارک قرار گرفته است. این مدرسه هم اکنون روبروی مدرسه دودرب قرار گرفته که از سوی دیگر به صحن جمهوری وصل می شود. این مدرسه هم مثل مسجد گوهرشاد و مدرسه پریزاد از آثار عصر تیموری است و دقیقا روبروی مدرسه پریزاد قرار گرفته است.

پس از واقعه کشف حجاب این مدرسه در اختیار اداره فرهنگ قرار می گیرد ولی بعد از برکناری رضاخان دوباره به مدرسه دینی تبدیل می شود. آرامگاه خواجه مراد بر بلندی های رشته کوه بینالود در منطقه خلج و مسیر جاده فریمان قرار گرفته است. پیست اسکی شیرباد(برای حرفه ای ها)؛ بلوار نماز؛ جاده خلج و کوه های معجونی؛ سد چالیدره؛ روستای جاغرق. در گذشته کارخانه کوکاکولا در انتهای همین بولوار قرار داشته پس اگر سه راه کوکا به گوشتان خورد بدانید مقصود همین بلوار کوثر میباشد. از جنوب به صحن انقلاب، از غرب به بست شیخ طبرسی، از شرق به دانشگاه رضوی که درون حرم قرار دارد می رسد. میل اخنگان از نظر معماری چند ضلعی مدور است و آجرکاری بسیار زیبایی دارد. کتیبه بنا متعلق به سال 985 قمری بر کتیبه سنگی مربعی و سفید رنگی باقی مانده است. مدرسه پریزاد را ندیمه گوهرشاد خاتون به قولی با اضافات مصالحی که از ساخت و سازهای مسجد گوهرشاد باقی مانده بود احداث کرده است.  Data h᠎as be​en g᠎en​er ated by G SA C​ontent ᠎Gene​rator DEMO !

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن