موثرترین روش تقویت موتور خودرو

گاهی نیز بهشکل وارونه، برکناری مدیر با تحتفشار گذاشتن مقام بالادستی وی یا استیضاح وزیر از سوی مجلس خود ناشی ا

توسط مدیر سایت در 12 اردیبهشت 1402

گاهی نیز بهشکل وارونه، برکناری مدیر با تحتفشار گذاشتن مقام بالادستی وی یا استیضاح وزیر از سوی مجلس خود ناشی از ندادن امتیازهای اینچنینی به برخی مسئولان و وابستگان آنان بودهاست. در شهرهای بدون خودرو، راههای ویژه عابر پیاده و دوچرخه، بخشهای مختلف شهر را به هم مرتبط میکند. یک گونهشناسه تصویری که نشاندهندهٔ انواع مختلف طراحی ستون C در خودروها است. به طور کلی تیونینگ کردن یعنی ارتقا دادن بخش های مختلف خودرو مثل: قدرت موتور، ظاهر خودرو، و ایجاد تغییرات در سایر بخش های خودرو اسـت.تیونینگ خودرو را به طور خلاصه میتوان بعنوان ارتقا دادن مشخصات فنی و ظاهری یک خودرو تعریف کرد.در واقع هنگامی که از تیونینگ یک خودرو صحبت می کنیم منظور اصلی تغییر ظاهر، تقویت موتور و مشخصات فنی یا ایجاد تغییرات مهم در سایر بخشهای آن خودرو اسـت.بـه گونهای کـه در پایان کار خودروی مورد نظر بـه خودروی جدیدی تبدیل می شود. این مدل از شهرها طرفداران بسیاری در بعضی از جنشهای اجتماعی همچون جنبش بدون خودرو پیدا کرده و تبدیل به یک موضوع درخور توجه در سیاست شدهاست. از همین رو هر چه بیشتر به جزئیات خودرو بپردازید، عملکرد فنی خودرو نظیر شتاب و قدرت بیشتر به حداکثر خود نزدیک میشود. در سال ۱۳۵۲، شرکت هدفگذاری کرد که به خودکفایی برسد و محصولاتی تمام ایرانی به فروش برساند. باید این نکته را مد نظر داشت که تمام سیستم های دیگر خودرو مانند سیستم تعلیق، سیتسم انتقال قدرت و ترمز، کاملا متناسب با سیستم تولید نیروی محرکه ماشین انتخاب و بهینه سازی شده اند. اما همین پیچ و خم زیاد باعث می شود تا هوای خروجی از موتور نتواند با شتاب مناسب از اگزوز خارج شود و در برخی مواقع حتی برگشت به خود موتور.در خودروهای اسپرت سعی می شود تا این مسیر حدالامکان صاف و بدون پیچ و تاب طی شود.البته باید این نکته را در نظر بگیرید که صاف کردن تمام این مسیر بدون دانش اصولی، نه تنها باعث تقویت موتور خودرو شما نشده بلکه باعث صدمه زدن به آن نیز می گردد. به همین دلیل به سراغ پیاده سازی مناسب ترین روش های تقویت موتور خودرو خود می روند. این تغییرات باعث شده تا خودرو شتاب و کشش بهتری نسبت به نسل قبلی خود داشته باشد. ↑ «اولین مافیای خودرو در کشور را بشناسید/ هدف دستوپا زدن برخی برای آغاز مجدد واردات خودرو چیست؟ تقویت موتور با هدف افزایش گشتاور و نیروی تولید شده موتور انجام می پذیرد.

منظور از تقویت موتور خودرو هم این است که با استفاده از روش هایی استاندارد و اصولی، میزان گشتاور و نیروی تولیدی موتور قدرت بیشتری پیدا کند. سامانهٔ ناوبری خودرو (انگلیسی: Automotive navigation system) بخشی از سامانهٔ کنترل خودرو یا یک سامانهٔ سومشخص است که با اضافه کردن آن به خودرو، مسیریابی و پیداکردن محل را برای خودرو امکانپذیر میسازد. ↑ «اتهام بزرگ فرمانده پلیس راهور به خودروسازان ایرانی ؛ واقعا حلب سه لایه به جای فولاد نرم؟ شرکتهای بزرگ خودروسازی سایپا و ایران خودرو به لطف حمایتهای بیدریغ دولتهای پس از انقلاب از این شرکتها و تضییع حقوق مصرفکنندگان داخلی امکان ادامه حیات یافتهاند. ایشان در گفتوگویی که با ایسنا داشته، چنین بیان کردهاست: با یک حساب دو دو تا چهارتا، ایرانخودرو و سایپا اگر تعطیل شوند، ما با واردات خودرو و صرفهجویی در مصرف سوخت با واردات خودروی خارجی، حقوق همهٔ کارکنان آن را میدهیم. امداد خودرو شرکتی است که خدمات امدادی را در همهٔ ساعات شبانهروز در سراسر ایران ارائه میدهد و برای مشتریان ایران خودرو قابل دسترس است و در صورت داشتن کارتهای آن، امکان استفاده از خدمات رایگان وجود دارد. سید کمال هادیانفر، رئیس وقت پلیس راهور ناجا بارها از ایمنی و کیفیت پایین خودروهای ایرانی انتقاد کرده است: در تصادفات جادهای ۹۲ الی ۹۳ درصد از ایربگهای خودروهای داخلی باز نمیشود و اینکه خودروهای ما نه زیباست، نه ایمنی دارد، نه کیفیت دارد، خیلی هم گران است. بهطور متقابل در صورت وجود درهای اضافه، مثلاً در خودروهای لیموزین، ستونهای میانی جدیدی پدیدار میشوند؛ این ستونهای میانی در اینگونه خودروها با نام B1، B2 و الی آخر شناسایی میشوند. در حالی که هیچ طرح مشخصی برای طراحی یک شهر بدون خودرو وجود ندارد، بسیاری از شهرهای سراسر جهان با انواع مختلفی از مدلهای طراحی شهری موفق به ایجاد سیاستها و مناطقی در حمایت از شهرهای بدون خودرو شدهاند. البته می توان فنر فابریک خود خودرو را هم برید اما این کار باعث سواری خشک و آسیب به کابین می شود.برای تهیه فنر های ریس هم میتوانید به لوازم اسپرتی ها مراجعه کنید. چرا که این روش ها ربطی به مدل موتور و دیگر قطعات موتور ندارد.

استفاده از کاتالیست های قدیمی سبب کاهش شتاب میشد ولی در مدل جدید جریان بالا، این عیب تا حدود زیادی پوشش داده شده و استفاده از آن ها سبب افزایش بازدهی موتور می گردد. انواع کامیون، اتوبوس، مینیبوس و آمبولانس نیز در این سالها با همکاری دایملربنز در این شرکت تولید میشد. در گذشته در تمامی اَمپلیفایرها از لامپ خلأ استفاده میشد اما با گذشت زمان و روی کار آمدن ترانزیستورها، جایگزین مناسبی برای لامپهای خلأ به میدان آمد که از لحاظ هزینه بسیار کمتر از لامپهای خلأ بود. در واقع کاهش عرضهٔ خودروها به بازار، منجر به ایجاد مابهالتفاوتهای بسیار میان قیمت کارخانه و بازار شدهاست؛ تا بهوسیله این تفاوت، جذابیت کاذبی برای خریداران ایجادشده و آنان را متقاعد به ثبتنام برای خرید خودروها با قیمت کارخانهای کنند. شرکتهای زیرمجموعه ایرانخودرو طی سالهای ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ با خرید سهام شرکت مادر خود موفق به ایجاد پدیده سهامداری چرخهای شدند، بهگونهای که مجموع میزان سهام تحت تملک تنها سه شرکت (نگار نصر سهم، سرمایهگذاری سمند و بازرگانی سپهر کیش ایرانیان که سهام دو تای نخست ۱۰۰٪ و سومی ۶۰٪ در اختیار ایرانخودرو است) از ۷٫۳۸٪ به ۲۴٫۴۶٪ افزایش یافت. همین امر موجب رانت برخی شرکتهای قطعهساز، فاکتورسازی و فساد گسترده در خریداری قطعات به بهای چندین برابر و افزایش قیمتهای تمامشده خودروها به میزان گاه چندبرابری قیمتهای بازار مجموع قطعات و زیاندهی هنگفت سهامداران بورسی خودروسازان منجر شدهاست به طوریکه دو خودروساز بزرگ ایران اکنون هریک بیش از ۵۶هزارمیلیارد تومان زیان انباشته دارند اما برخی قطعهسازان ایرانی که به رانت نیز متهماند؛ همچنان سهامداران اصلی این دو شرکت زیانده هستند. در سال ۱۳۸۵، نخستین کارخانه برونمرزی خودروسازی ایران در جمهوری آذربایجان گشایش یافت که به تولید خودروی سواری سمند با نام آذ-سمند میپرداخت. سمند، نخستین خودروی ملی ایرانی. این شرکت نخست ایران ناسیونال نام داشت و نخستین گروه تولیدات آن، گونهای اتوبوس بود. شرکت ایران ناسیونال در سال ۱۳۴۸، کارخانه تولید موتور دیزل اتوبوس و کامیون خود را در تبریز با عنوان شرکت تولید موتورهای دیزل ایران (I.D.E.M) و با سرمایهگذاری مستقیم دایملربنز آلمان و همچنین در همین سال کارخانه تولید گیربکس کامیون و اتوبوس خود را با نام شرکت چرخشگر در همین منطقه، با سرمایهگذاری مستقیم ZF آلمان، بنیانگذاری نمود. در سال ۱۳۴۵، با قراردادی با شرکت روتس انگلستان، ایران ناسیونال برنامهریزی تولید پیکان را انجام داد و از ۲۴ اردیبهشت ۱۳۴۶ کارخانهٔ ویژهٔ آن گشایش یافت و ساخت انبوه آن کلید خورد. از سال ۱۴۰۰ این موتور توانستهاست استاندارد آلایندگی یورو ۵ را از آن خود کند. چرا که هر چه میزان اصطکاک کمتر باشد پیشرانه علاوه بر عمر بیشتر، قدرت زیادتری را تولید می کند و در نتیجه، قدرت و سرعت خودرو بیشتر میشود. با خارج کردن هر چه بیشتر گازهای حاصل از احتراق در موتور خودرو، برای مخلوط سوخت و هوا در محفظه احتراق فضای بیشتری باقی می ماند. و این امر باعث ایجاد احتراق بهتر نیز می شود. همانطور که گفتیم تقویت موتور خودرو که یکی از اصول اولیه تیونینگ می باشد،روشی برای بالا بردن توان، شتاب و سرعت خودرو بوده که در دو روش انجام می پذیرد.روش دستکاری موتور و ایجاد تغییرات در آن روشی تخصصی و نیازمند دانش فراوانی در خصوص مکانیک خودرو است.

امیر خجسته، نماینده مجلس از همدان، به خبرگزاری فارس گفتهاست که شرکت ایران خودرو ۱۰۰ میلیون دلار، در کشور سنگال سرمایهگذاری کردهاست، اما «هیچ تولید و منفعتی» نداشتهاست. در سال ۱۳۸۶ نیز ایران خودرو خطوط تولید خود را تبریز، سنگال و مصر راه اندازی و محصول جدید سمند سورن به بازار ارائه نمود. ». Los Angeles Times (به انگلیسی). European Union -Directorate-General for International Partnerships (به انگلیسی). Procedia Engineering. Proceeding of Sustainable Development of Civil, نوربرت پرفورمنس Urban and Transportation Engineering (به انگلیسی). ادامه یافتن تولید خودرو به همان شکل پیشین، باعث شد ایرادات فراوانی به این خودرو گرفته شود که به دلیل به روز شدن استانداردها در جهان بودهاست. بسیاری از کارشناسان به ایمنی و عملکرد این خودرو ایراد گرفته و معتقدند تولید آن نباید تا دههها به همان شکل ادامه مییافت. با توجه به اثرات زیستمحیطی، کاهش تعداد خودروهای متمرکز در یک منطقه شهری میتواند کیفیت هوا را بهبود بخشد و صدا را کاهش دهد. محمد شریعتمداری در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از روند خصوصیسازی گفت: تنها ایران خودرو و سایپا در عالم خلق نشدهاند بلکه خود بخش خصوصی اتاق بازرگانی با تجمیع سرمایههای خود میتواند یک شرکت خودروسازی ایجاد کند و سومین آن باشد که بنده نیز از آن حمایت میکنم. وابستگی به خودرو و استفاده از آن برای رفت و آمد، برای جامعه پیامدها و هزینههای بسیاری دارد. تقویت موتور خودرو به چه معناست؟ در سال ۱۳۸۴، خودروی پیکان از فهرست محصولات شرکت ایران خودرو حذف شد. بهعلاوه در بیشتر خودروهای روز جهان حتی اهرم دندههای اتوماتیک نیز حذف گردیده و جای خود را به چند دکمه در کنار نمایشگر یا سامانه تهویه خودرو دادهاست. بنابر قانون جمهوری اسلامی ایران، همه شرکتهای بورسی موظف به انتشار صورتهای مالی و قراردادهای خود در سامانه کدال هستند اما در سامانه کدال همواره تنها کلیات درج میشود؛ به مفهوم اینکه در صورتهای مالی خودروسازان تنها قیمت تمامشده خودروی مربوطه و قیمت فروش آن درج میشود؛ بنابراین فهرست قطعات خریداریشده توسط خودروساز و شرکتهای تابعهٔ آن، مشخصات و قیمت هر قطعه و نام اشخاص یا شرکتهای فروشنده قطعات تولیدی یا وارداتی موردنظر به خودروساز در سامانه درج نمیگردد. در دهه ۱۳۹۰، با وجود طراحی سومین خودروی اختصاصی ایران خودرو، با نام دنا (همچنین دنا پلاس)، این شرکت به عرضهٔ محصولات شرکتهای خارجی همانند پژو و رنو ادامه داد و به دنبال توافقهای جدید با این شرکتها بود. خودروی دنا به شکل کامل توسط طراحان ایران خودرو طراحی شد و بر اساس اعلام این شرکت، مراحل طراحی و نمونهسازی دنا در کمتر از یک سال صورت پذیرفتهاست. در شرایط اضطراری، خودروهای امدادی مانند آمبولانس و ماشین آتشنشانی اجازه ورود به این منطقه را خواهند داشت. که این قطعه وظیفه کنترل کلیه شرایط ماشین را بر عهده دارد. ساکنان مناطق بدون خودرو میتوانند از افزایش فضای سبز شهری و بهبود شرایط اقتصاد بهرهمند میشوند. همچنین برخی از منتقدان این موضوع را بیان میکنند که خودروها فقط به عنوان یک وسیله نقلیه استفاده نمیشوند و بلکه واژه و مفهوم «خودرو» دارای یک کاربرد اجتماعی-فرهنگی نیز میباشد که در آن «خودرو» بیانگر یک فرهنگ «مصرف و نشانگری از میزان موفقیت فردی و میزان ثروت فردی میباشد.».

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن
avatar
کاربر سایت
تاریخ ثبت : 12 اردیبهشت 1402